09 november 2015

Fordítva a lovon



A tőzsde világa a végletekig, matematikailag leegyszerűsítve egyetlen kereskedés típustól függ: kockázatot vállalok hozamért cserébe. Minden egyes értékpapír, index, derivatíva vagy kész portfólió felírható két dimenzió használatával: átlag volatilitás és átlag hozam. Ha a két változó optimális párosításáról van szó, akkor beszélünk a tőkepiaci hatékonyságról. Fontos, hogy az optimális nem az évi 15-20 százalékos hozam 0 kockázatot jelenti. Olyanokkal csak a piramisjátékok hitegetnek. Bizonyos mértékű extra hozamért cserébe igenis kénytelenek vagyunk kockázatot vállalni.

Optimális párosításokról lehet abszolút és relatív értelemben is beszélni. Abszolút értelemben véve a hozamnak hosszú távon legalább a kockázat mentes hozamot kell ígérnie plusz kárpótolni az árfolyam ingadozás okozta veszteségekért. Relatív értelemben a piacon fellelhető lehetőségeket kell összevetítenünk, és adott hozamszinthez a legalacsonyabb volatilitást ígérő pozíció mellett döntenünk. Avagy ezt megfordítva, adott volatilitáshoz a legmagasabb hozam lehetőséget kell választanunk, értelem szerűen

Szerencsére ma már ezt nem kell nekünk végig számolni. Úgynevezett hatékonysági határok (angol ’Efficiency frontier’) meghatározásával több szolgáltató és hírportál is foglalkozik, melyekről azonnal leolvashatjuk a kívánt értékeket. Az úgynevezett Sharpe-mutató használatával ugyan ezen logika mentén rangsorolhatjuk az egyes portfóliókat: egy egységnyi kockázatért hány egység hozamot kapunk. 


Példa egy hatékonysági határ ábrára

Miért fontos mindez? Manapság egyre nagyobb teret hódítanak a fix kockázattal járó befektetési alapok. A korábban elterjedt tőke garantált társaik az alacsony kamatkörnyezetnek köszönhetően mára kikerültek a piacról. A tőke garantálása egyszerűen azt jelentette, hogy az alap diszkontálta a nominális tőkét jelenértékre, majd a különbséget kockázatos eszközökbe fektette. Így ha az el is bukott, a befektetett tőkét legalább visszakapták a befektetők. Az alacsony kamatoknak köszönhetően a diszkontálás már nem hagy mozgásteret a kockázatosabb eszközöknek.

Amellett, hogy a tőkegarantálás már nem megoldható, szól még egy indok a fix kockázatú alapok mellett: nyíltvégű alapok esetén is alkalmazható. A megoldás rendkívül egyszerű: kineveznek egy fordulónapot éven belül, minden évben ezen a napon megállapítják az aktuális piaci értéket, majd ehhez mérten egy 5-10 százalékos sávot húznak az aktuális érték alatt. Amennyiben az árfolyam közelíti a sáv határát úgy a kockázatos eszközöket likvidálják a portfólióból, megelőzve ezzel a tűréshatáron kívüli veszteséget.
Az elmélet igen jól hangzik, azonban van egy buktatója. Amennyiben a kockázatos eszközök likvidálásra kerülnek az újabb fordulónapig nincs mozgástere az alapnak, így a fenti kockázat/hozam mechanizmusból kiindulva hozamra se nagyon számítsunk.

Ennek a mozgástér mechanizmusnak köszönhető az is, hogy esések után lesz az alap tele kockázat mentes eszközökkel, amelyek a fellendülésből/felpattanásból nem részesednek. Ezzel szemben a bika piac végén lesz a kockázatos eszközök aránya a legmagasabb. (Erről bővebben CPPI számítás alatt lehet olvasni; egyszerűen magasabb mozgástér = magasabb vállalható kockázat, ergo több kockázatos eszköz)

Amit ennek ellenében, alternatívaként tehetünk: a piac alján, összezuhanás után vásároljunk be kockázatosabb eszközökből, majd a bika piac fejlődésével a hozamból vegyünk kockázat mentes eszközöket (például rövid lejáratú állampapírokat). Így a piac tetején portfóliónk a piacnál alacsonyabb veszteséget könyvelhet el.