12 november 2015

Itt Sam beszél! Itt meg hátszél fúj…


Pénzügyi zsargonban is többször megjelenik a hátszél, szembe szél (angol headwind/tailwind) kifejezés, mint a gazdasági fellendülést támogató, illetve hátráltató külső faktorok metaforái. A januári mennyiségi lazítás bejelentését követően több közgazdász, befektetési guru, és pénzügyi portál is optimizmusának adott hangot. Az euró leértékelődésével és a nyomott reálkamatok mellett létrejött ugyanis egy közgazdasági „szentháromság”: gyenge deviza, alacsony kamatkörnyezet, és (a Központi Banktól függetlenül) alacsony nyersanyag árak. Utóbbi az Eurózónára, mint nettó nyersanyag importőrre pozitív hatást jelent.

Ezek mind hátszélnek számítottak Európa gazdaságát tekintve, azonban az év későbbi szakaszaiban először a Görögország jövőjét övező bizonytalanság, majd nyár vége felé a kínai és feltörekvő piaci lassulástól való félelem némi szembe széllel szolgált.

Míg az Atlanti-óceán másik oldalán épp a kamatemelési ciklus veheti kezdetét decemberben, addig az öreg kontinensen épp további lazításról beszélnek. Felröppentek olyan híresztelések többek között, hogy az eddigi 60 milliárd helyett 75 milliárd euróra emeli a havi lazítási keretet, illetve hogy az eddig is negatív 0,2 százalékos betéti ráta tovább csökkenhet -0,3, -0,4 százalékra. Úgy néz ki, hogy az eddigi támogató faktorok nem bizonyultak elegendőnek. Személy szerint a támogató mivoltukat is részben vitatom. Vegyük hát sorra őket.

Alacsony nyersanyagárak: valóban nehéz vitatkozni azzal az érveléssel, hogy egy nettó importőr gazdasági blokk többen nyer, mint veszít az árak csökkenésén. Ugyanakkor érdemes a nyersanyagárak esésének okát is figyelembe venni. Az árak kétféle módon csökkenhetnek: fix kereslet(i görbe), és bővülő kínálat mellett, ekkor az árak csökkennek, de a volumen nő. A másik lehetőség a fix kínálat(i görbe) és csökkenő kereslet, mely esetben mind az árak, mind az eladott mennyiség csökkenést mutat.

Helyzetünkben elég vegyes a kép, de összességében (nem csak az olajat, de egyéb nyersanyagokat is tekintve), inkább a világpiaci kereslet csökkenése, és a világgazdasági növekedés lassulása okozza az árak összecsuklását. Ilyen helyzetben, amikor eleve a kereslet okoz fejfájást nehezen lehet feltételezni, hogy az alacsonyabb árak támogatóan hatnak, épp azok egyensúlyozzák ki az amúgy is törékenynek látszó egyensúlyt. Arról nem is beszélve, hogy Európa gazdaságát már nem az ipar, de a kevésbé nyersanyag igényes szolgáltatások dominálják.

Gyenge fizetőeszköz: a válságot követően valóban export orientálttá vált Európa összességében, és a leértékelt deviza valóban segíti ezt. Azonban a fent említett olcsó nyersanyagok pozitív hatásait (ha egyáltalán vannak) ez csak gyengíti.

 Forrás: Bloomberg, Yahoo Finance

Alacsony kamatkörnyezet: itt újfent megtaláljuk a kereslet hiányát. Az elmúlt években inkább az adósságok leépítése volt jellemző a gazdasági blokk egészére, így  ismét mondhatjuk, hogy az alacsonyabb „árak” csupán lekövetik a piacot, mintsem támogatják azt.

 forrás: Európai Központi Bank

További érdekesség, hogy a bankszektor majd négyszeresére növelte jegybanki betéti állományát, mióta 2014 júniusában negatív betéti rátát állapítottak meg. Ez érthető is volna a hitelezés felpörgését követően, hiszen a pénz mozgatásához, illetve a likviditási kockázatok fedezéséhez szükséges a magasabb jegybanki tartalék. Ahogy azonban a fenti ábrát is látjuk nincs szó ekkora fellendülésről.

forrás: Európai Központi Bank

Az alacsony kamatkörnyezet egy ponton azonban valóban kifejti hatását. A szuverén államok fiskális oldalról mozgásteret nyertek, hiszen kevesebbet kell kamattörlesztésre fordítaniuk, így a szűkös európai előírások mellett is képesek lehetnek gazdaságukat ösztönözni. Ennek a lehetőségnek ugyanakkor a fent említett 
előírások, és Brüsszeli kontroll miatt megvannak a maga korlátai.

Összességében tehát a „szentháromság” hátszele nem tombol, épp csak fújdogál, amit egy feltörekvő piaci lassulás könnyen kompenzálhat, vagy akár meg is fordíthat.