24 február 2016

Piaci áttekintő

Az elmúlt két hónapban kimondottan hektikusan viselkedtek a piacok, ezért úgy gondoltam, hogy megpróbálom kicsit leegyszerűsíteni a képet, és valami érdemleges következtetést levonni. A januári hónapban látottak alapján két megközelítés él a befektetők fejében. Vannak, akik már a „várva várt” nagy esés előszeleként értelmezik a mostani általános piaci gyengeséget, de vannak, akik ezzel szemben természetes korrekcióról beszélnek.

A helyzet az, hogy nehéz bármelyik oldalra is egyértelműen letenni a voksomat. Nem jut eszembe olyan alkalom, amikor egy válság úgy kezdődött volna, hogy a befektetők teljes bizonyossággal számítottak rá. Itt viszont fontos megemlíteni azt a híres szállóigét, miszerint „a piac önbeteljesítő.” A két megközelítést talán metaforikusan közelebb lehet hozni egymáshoz: „ A golyó már a csőben, a kérdés csak az, hogy valaki meghúzza-e a ravaszt vagy sem.”

A ravaszon jelenleg több tényező tartja a láthatatlan ujját.

Európában nyoma sincs az inflációnak

Az EKB március 10-én fogja tartani a soron következő monetáris ülését, ahol a piaci szereplők várakozásai szerint Mario Draghi további lazításokat vezethet be mind konvencionális, mind nem-konvencionális oldalon egyaránt. A negatív betéti kamatok további csökkentése mellett a jelenleg 60 milliárd értékű havi eszközvásárlási programjának is kibővítheti mennyiségi és minőségi korlátait, annak érdekében, hogy a fogyasztások és a beruházások emelkedésén keresztül sikeresen elérjék a középtávú 2 százalékos inflációs célt.

Brexit

A legfrissebb hírek szerint a britek június 23-án fognak dönteni arról, hogy továbbra is az Unió tagjai akarnak-e maradni vagy sem. Ez a tényező nem csak gazdaságilag, de politikailag is komoly nyomást helyez az Unióra. A folyamatos geopolitikai feszültségek – legyen szó az oroszokról, a görög válságról, terrortámadásról, menekültkérdésről – állandó fejtörést okoznak Európának. Ilyen események közepette már csak hab lenne a tortán, ha a britek a kilépés mellett döntenének.

Fürdünk az olajban

Igaz a kitermelés továbbra sem csökkent, de a legnagyobb kitermelők (OPEC, Oroszország, Irán) megállapodtak, hogy a kitermelést a januári szinteken befagyasztják – ezt már egy fél sikernek is el lehet könyvelni. A kínálati oldalon pozitívumként hozható fel, hogy az amerikai olajfúró tornyok száma hétről-hétre folyamatosan csökken, de ezzel együtt az olajkészletek rekordszintű, 505 millió hordós mennyisége lefelé mutató kockázatot jelent.

Kína növekedésének kilátásai

Továbbra is nagy kérdés, hogy mennyire lesz eredményes a kínai „puha földet érés”. A előző éves 6,9 százalékos bővülés után, a gazdaság strukturális átalakulása miatt Kína növekedési üteme egészen 6,2 százalékig csökkenhet. Ez a szerényebb növekedés mindenképp kockázati forrás a világgazdaságra nézve, mivel ennek a lassulásnak legnagyobb hányadát azok a nehézipari szektor szereplők teszik ki, akik eddig a legnagyobb importigénnyel rendelkeztek.

Bajban lehetnek a bankok

A bankok az alacsony irányadó kamatok, illetve a vergődő olaj- és a gázszektor miatt is egyre nehezebb helyzetben találják magukat. Érdemes szem előtt tartani, hogy az olaj árának drasztikus csökkenése komolyan redukálja az olaj- és gázszektor jövedelmezőségét. Ennek két vonzata van: a meglévő hitelek visszafizetése nehézkessé válhat a szektor szereplői számára, ami növeli a bankok portfóliójában lévő szereplők default rátáját, vagyis csökkennek a bankok bevételei, illetve a kevésbe kecsegtető üzlet láttán a bankok már magasabb költségek mellett hajlandóak megfinanszírozni az olajpiachoz köthető vállalatok tevékenységét. Mind a két vonal csökkenő banki ügyfélkört, ebből kifolyólag alacsonyabb nyereséget jelent.

A FED-ról már nem is beszélve...

Igaz, hogy az amerikai gazdaság ereje szemmel látható – lehet itt gondolni a munkaerőpiac helyzetére - de ettől függetlenül ott is vannak törékeny pontok.  A bizalmi indexek alapján közel sem olyan acélos a helyzet, de ezt tovább lehet fokozni az infláció jelenlegi szintjével. Igaz, hogy a legutóbb közölt januári adatok felülmúlták a várakozásokat, de továbbra is jelentősen elmaradnak a kitűzött 2 százalékos céltól. Az amerikai jegybanknak természetesen a saját gazdaságának teljesítménye mellett a többi ország szereplését is figyelemmel kell kísérnie, és nem függetlenítheti magát a világgazdasági történésektől. Ezek alapján pedig könnyen belátható, hogy az idei évre jósolt négy kamatemelés helyett elképzelhető, hogy csak 1-2 fog megvalósulni. (vagy egy sem!) A következő monetáris ülés március 16-án esedékes, meglátjuk, hogy a döntéshozók hogyan vélekednek a piaci mozgásokról.

A piaci hangulat attól függ, hogy az említett tényezők alakulására a befektetők hogyan fognak reagálni. Elképzelhető, hogy Draghi egy nagy volumenű, kiterjesztett monetáris politikát vezet be, a britek nemmel szavaznak, az olaj árfolyama stabilizálódik/emelkedik, a kínai növekedési félelmek csökkennek, a bankok alkalmazkodnak, és a FED megfelelően alkalmazza a monetáris eszköztárát. Ezzel szemben az a szcenárió is szóba jöhet, hogy a felsorolt események egyike elcsúszik és meghúzza azt a bizonyos ravaszt.

A jelenlegi fundamentumok és a grafikonok (részletes elemzése nélkül) alapján összefoglalom, hogy mire számítok a következő napokban-hetekben.

A korábbi heteket többek között a részvénypiacok gyengélkedése, a dollár leértékelődése, az arany szárnyalása, illetve az olaj nagymértékű volatilitása jellemezte. Pár napja ez a hangulat megváltozott és minden eszközben az ellentétes folyamatok játszódtak le.

Mik a várakozások?!

Az S&P 500 és a DAX Index grafikonjára támaszkodva úgy gondolom, hogy a részvénypiacon átmenetileg egy kisebb megálló következik. Mind a két index egy ellenállási zónába érkezett, aminek az áttöréséhez még egy újabb lélegzetvétel lesz szükséges, ami a napos és a négyórás chartokon is látható.

S&P 500 napos grafikon
S&P 500 négyórás grafikon
DAX napos grafikon
DAX négyórás grafikon
A piaci bizonytalanságnak és a nagyobb volatilitásnak köszönhetően az elmúlt hetek győztese az arany volt - a japán jen mellett, ami szintén komoly erősödést tudhat maga mögött - mint menedéket jelentő eszköz. Az arany árfolyamának az emelkedése azonban megtört és egy szimmetrikus háromszög szerint kezdett mozogni.

Arany napos grafikon
Arany négyórás grafikon
Nagy volatilitás mellett, de az olajnak(brent) sikerült áttörnie a tavaly november óta kialakult csökkenő trendvonalat, amit azóta vissza is tesztelt és lassan araszol észak fele. Komoly kihívást a 36 dollár környékén húzódó ellenállás fog jelenteni.

Brent napos grafikon
Az EUR/USD kereszten a dollárnak az euróval szemben sikerült ledolgoznia a korábban begyűjtött veszteségét, viszont most egy jelentősebb támaszzónához érkezett, ami átmenetileg megakaszthatja a dollár utóbbi időben látott erősödését.

EUR/USD napos grafikon
EUR/USD négyórás grafikon
A technika alapján, rövid távon gyengülést várok az említett indexekben (részvénypiacban), az arany árfolyama nem lesz képes újabb emelkedésre, az olaj árfolyama válaszút elé fog érkezni (képes lesz-e maga alá gyűrni a 36 dolláros szintet), a dollár pedig kisebb gyengülést fog mutatni.


A fundamentumok és az árak összehasonlítása alapján hosszabb távon én inkább optimista vagyok és úgy gondolom, hogy a megszokottnál kicsit csapkodósabb január után lecsillapodnak a kedélyekés a részvénypiacok ismét emelkedni, a dollár ismét erősödni fog, az olaj pedig szép lassan a drágulás útjára lép. A feszültség oldódásával az arany, illetve a japán jen inkább gyengülő tendenciát fog mutatni.